Brenda WestBohemia Star

Zuby

 

Zuby

Zuby se skládají z tvrdé zuboviny, potažené tvrdší sklovinou. V čelisti jsou fixovány podle své velikosti různým počtem kořenů.
Mléčný chrup  -  28 zubů, z toho 6 řezáků, 2 špičáky a 6 třenových zubů (premolárů) v každé čelisti. Stoličky (moláry) nemají štěňata žádné. Mléčné zuby jsou menší než zuby trvalé a jsou složeny z řidší zuboviny, proto mají šedivě bílý nádech. Mléčné zuby se začínají prořezávat ve stáří 3 - 4 týdnů věku a všechny jsou prořezány do věku 2 měsíců.
Trvalý chrup - 42 zubů, z toho 12 řezáků, 4 špičáky, 16 premolárů (třeňových zubů různé velikosti a nepravidelného převážně jehlanovitého tvaru a označují se jako P1,P2,P3,P4) a 10 molárů (stoliček označují se M1,M2,??2, jejichž počet je v dolní a horní čelisti rozdílný. V horní čelisti trvalého chrupu je 20 zubů, v dolní pak 22 zubů.

V každé čelisti je 6 řezáků. Řezáky mají liliovitý tvar a jejich výběžky se s příbývajícím věkem psa obrušují (podle obroušení řezáků se dá poznat věk psa)

Podle umístění v čelisti se nazývají

bullet klíšťky
bullet střeďáky
bullet krajáky a označují se I1, I2, I3 (jsou poněkud delší a tvoří s horními i dolními špičáky, které do sebe zapadají zámek pro uchopení kořisti.

Vzájemné postavení premolárů a molárů v horní a dolní čelisti je funkčně významné tím, že svými výběžky do sebe zapadají.

V některých krevních liniích psů se často objevuje zdvojení zubů ( především P1)

 

Vzájemné zaklesnutí horních a dolních řezáků se nazývá skus.

 

Skus:
a) nůžkový (mezera do jednoho mm),horní premoláry a moláry zapadnou do mezizubní mezer dolní řad, horní špičák je pak těsně za dolním a řada horních řezáků se mírně předsune před řezáky dolní čelisti

b) klešťový - horní řezáky nezapadnou přes dolní, ale při skusu se vzájemně dotýkají svými hranami

c) podkus - spodní čelist je kratší

d) předkus (větší než 2 mm)- spodní čelist je delší

Výměna chrupu je provázena typickými příznaky

bullet omezený příjem potravy
bullet otok dásní
bullet začervenání dásní až krvácivost
bullet zvýšená tvorba slin
bullet uvolňování zubů

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.